KAFES KAYNAK MAKİNELERİYLE İNŞAAT SEKTÖRÜNE ÇÖZÜM SAĞLAYAN APILION, TÜRKİYE FAALİYETLERİNİ GÜRAN MAKİNA DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNDE BAŞARIYLA SÜRDÜRÜYOR. APILION’UN İNŞAAT MALZEMELERİ ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENDİĞİNİ AKTARAN GÜRAN MAKİNA SATIŞ MÜDÜRÜ HARUN GÜRAN, “100 MM’DEN 6.000 MM ÇAPINDAKİ TAKVİYE KAFESLERİNİN BOBİN DIŞI ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLEN APİLİON KAYNAK MAKİNELERİ, SAĞLAM VE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAMASININ YANINDA, KULLANIM KOLAYLIĞI VE BAKIM MASRAFLARININ DÜŞÜK OLMASIYLA UYGUN İŞLETME MALİYETLERİ SUNUYOR” DEDİ.

Betonarme borular, fore kazıklar, direkler, kirişler, sütunlar ve kolonlar ile diğer yapı elemanlarına yönelik yüksek hassasiyetli takviye kafeslerinin imalatı için yarı otomatik ve otomatik kafes kaynak makineleri üreten Almanya merkezli Apilion, pazar faaliyetlerine Güran Makina güvencesiyle devam ediyor. Apilion, değişken miktarlarda uzunlamasına teller içeren 100 mm’den 6.000 mm’ye kadar farklı çaplardaki takviye kafeslerinin bobin dışı üretiminde rol oynuyor. Makina Market olarak Güran Makina Satış Müdürü Harun Güran ile Türkiye temsilciliğini yaptıkları Apilion Otomatik Kafes Kaynak Makineleri özelinde bir röportaj gerçekleştirdik.

APİLİON İLE UYGUN İŞLETME MALİYETİ

Beton boru, menhol, direk, fore kazık ile inşaat uygulamalarında kullanılan kafeslerin imalatında Apilion’un dünyada tercih edilen bir marka olduğunu söyleyen Güran Makina Satış Müdürü Harun Güran, “Pazara sunduğumuz makineler, güvenilir, sağlam ve yüksek verimlilik sağlamasının yanında, kullanım kolaylığı ve bakım masraflarının düşük olmasıyla uygun işletme maliyetleri sunuyor” dedi.

HARUN GÜRAN-GÜRAN MAKİNA SATIŞ MÜDÜRÜ

ELEKTRİKLİ ÇALIŞMA İLE PERFORMANS KAYBI ÖNLENİYOR

Apilion SMS makinesinin sunduğu özellikler ile rakiplerinden ayrıldığını ifade eden Harun Güran, “Makine, tamamen elektrikli yapısıyla, hidrolik sisteme ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bu sayede performans kaybı önlenirken bakım maliyetleri de azalıyor. Makine, besleme ve kaynak arabası için özel kılavuz raylara sahip. Sıkıştırma çubuklarında bölümlere ayrılmış sertleştirilmiş elemanlar ile kaynak kafalarında tek bir vidayla ayarlanabilen soğutma plakaları işlemlerde ürün hatasını önlüyor. Makine, cebri havalandırma sistemiyle kötü havayı tahliye ederken temiz havanın içeri girmesini sağlıyor. Böylece sahip olduğu motorlar ile üstün bir çalışma performansı elde ediliyor. Benzersiz ASMS, USM ve VSA makineleri boyuna elemanlı boru, menhol ve kazıklar için bobinden kafesler üretebiliyor. Bu makineler son derece güvenilir olurken, sanayideki diğer tüm sistemlerden daha hızlı bir işlem gücüyle verimli çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca 36 mm’ye kadar boyuna telli ağır kafeslerde kullanılmak üzere, USM ve VSA modeller için önceden kesilmiş boyuna elemanların motorlu bir arabayla kaynak portalinden çekildiği ZK versiyonu da üretiliyor. Bunun yanında farklı çalışma türleri için kafes makinemizin farklı versiyonları da var. Bu model kutu menfez ve döşemeler için daha basit ve ekonomik bir model olurken, inşaat sanayii için 250 m²/saat kapasiteye kadar ileri teknoloji modellerimiz de bulunuyor” sözlerini kaydetti.

“PRATİK VE MODERN ÖZELLİKLER İLE KULLANIM KOLAYLIĞI SAĞLANIYOR”

Apilion makinelerin günümüz teknolojisi ve mühendislik çözümleriyle tasarlanmış olması, kullanıcı deneyimini artırırken ürün kalitesinin belirlenen seviyede gerçekleşmesini sağladığını belirten Harun Güran, makinelerin genel çalışma şekli ve özellikleri hakkında önemli bilgiler verdi. Güran “Değiştirilebilir kelepçe ve sertleştirilmiş çelik kıskaç segmentleri, uzunlamasına  tellerin güvenli bir şekilde kenetlenmesi için keskin kenarlı bir şekilde yapıldı. Bu parçalar yıpranmaya karşı, tamamen değiştirilebilir şekilde tasarlandı. Kenetleme segmentleri kafes üretiminin tercih edilen çapında körleşirse, tekerlek üzerinde oturan diğer segmentler ile kolay bir şekilde değiştirilebiliyor” dedi.

HASSAS AYAR, VERİMLİ ÇALIŞMA

Makinenin her parçasının kolay kullanıma yönelik olduğunu belirten Harun Güran, “Kaynak ve temas silindirleri üzerindeki temas yüzeyleri, bir vida aracılığıyla basit bir şekilde ayarlanabiliyor. Böylece ayar kuvveti, basınçlı yıldız çarkıyla silindirlerin temas yüzeylerine eşit bir şekilde dağılıyor. Bakır ağ şeritleri üzerinden akım iletimi ise ağ şeritleri vasıtasıyla gerçekleşiyor. Bu sistem, alışılmış lamel bakır şeritler ile karşılaştırıldığında, çok daha uzun bir hizmet ömrüyle maliyet odaklı bir üretim yapmayı sağlıyor. Mekanik kafes çap ayarı ise kaynak açılarını konumlandıran zincirleri hareket ettirmek için hidrolik bir sistem yerine, kafes çapı sağlam bir mil tahriki yer alıyor. Böylece ayarlamalar çok hassas ve tekrarlanabilir bir şekilde gerçekleşiyor. Bu çalışmayla, kaynak elektrotlarının makinenin önünde tam olarak konumlandırılabiliyor” şeklinde ifadelerde bulundu.

ZORLU İKLİM KOŞULLARINDA ÜSTÜN PERFORMANS

Türkiye’nin farklı iklim koşullarına sahip bölgelerden oluştuğunu ve bunun içinde bu tip makinelerdeki havalandırma sistemlerinin gelişmiş olması gerektiğini söyleyen Güran, “Havalandırmalı motorları ise cebri havalandırma sistemiyle donatılarak zorlu iklim koşullarında bile tam olarak çalışır bir vaziyette kalıyor. Bu sistem ile farklı iklim koşullarında verimli bir üretim sağlanıyor. Kaynak ve besleme arabası kısmında özel yönlendirme sistemi yapılarak, son derece titreşimsiz çalışma sağlayan kılavuz sistemi oluşturuldu. Sistem, hem dikey hem de yatay yönde dar bir tolerans desteği sunarken uzun ömürlü, düşük bakım maliyeti sağlıyor” dedi.

VERİMLİLİK ARTIYOR

Harun Güran, makinelerin operatörler tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmesi için pratik çözümlerin sunulduğuna da dikkat çekti. Güran, “Makinede, operatörün rahat bir çalışma koşulu içinde olması için gerekli olabilecek bütün çalıştırma elemanları bulunuyor. Makine gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra, birkaç anahtarla rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor. Bu sistemlerde dünya çapında adını duyurmuş olan Siemens, SEW ve Festo markalarının ürünleri kullanılıyor” şeklinde konuştu.

7/24 SERVİS HİZMETİ

Apilion’un Kafes Kaynak Makineleri’nin işletme kolaylığı ve net programlama yapısının, kullanıcıları memnun ettiğinden bahseden Güran, “Kaliteli parça kullanımı ve programlama sistemleri ile sensörlerin dünyada adını duyurmuş başarılı üreticilerden temin edilmesi, çalışma verimliliğinde sürekliliği sağlıyor. Böylece fayda fiyat oranı yüksek ürünler Türkiye pazarında yer almasını sağlıyoruz. Makinelerde gerçekleşebilecek herhangi bir arıza veya sorun durumunda teknik servis desteği 7/24 olarak sağlanabiliyor” sözlerini kaydetti.