1) Kiasma’nın dip tarama makineleri için ürettiği boru hatlarının teknik özellikleri hakkında bilgilendirebilir misiniz? Ne tür boru hattı sistemleri üretiyorsunuz?

Kiasma – Italian EPS (Engineering Procurement Services), 2018 yılından beri IPCC ve COP21 ile uyumlu bir şekilde Sosyal, Çevresel ve Ekonomik Sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda çalışmaktadır. Şirketimiz, KNN33_4.0® Termoplastik TP-E “Eko-Hibrit Akıllı Makine” deşarj hatlarını geliştirmiş, üretmiş ve patentini almıştır. Böylece Yenilenebilir Kaynaklardan gelen Enerjiyi kullanmak suretiyle Atmosfere giden CO2 Emisyonlarını ve Deniz Ekosistemine giden Mikro-partikül Emisyonlarını azaltmakta ve tüm dünyada eşi bulunmayan KRC® (Kiasma Uzaktan Kumanda) Sistemi sayesinde Kalınlık – Basınç – Sıcaklık & m3 parametrelerini kablosuz ağdan kontrol edip izleyebilmekteyiz.

2) Kiasma boru hattı sistemlerinin kullanıcılar tarafından en çok takdir edilen özellikleri nelerdir?

KNN33_4.0® AR -1AR -2AR, çok Katmanlı Termoplastik TP-E Sistemi, fiziksel ve mekanik özellikleri sayesinde yüksek Aşınım dayanımı, Sağlamlık ve Mukavemet sağlar.

Geleneksel HDPE veya çelik borulardan 3 ila 5 kat daha uzun olan ömrü sayesinde, makinenin çalışmadığı zamanlardan kaynaklanan verim kaybının esaslı şekilde azalmasına olanak verir. Ayrıca, nakliye maliyetinin yanı sıra, hem karada hem de akıntı hatlarının dönmesinden kaynaklanan bakım maliyetlerini de azaltır.

Aşınmadaki azalma sayesinde Deniz Ekosistemine salınan Mikro-partiküllerde de azalma olur.

KNN33_4.0® Sistemi, rotasyonel akış sağlayan KFC© Sistemiyle birleştirildiği zaman, Tortular boru hattının ortasında rotasyonel hareket durumuna getirilir, basınçtaki düşüş azalır ve böylece hem daha az yakıt tüketimi olur, hem de Atmosfere salınan CO2 azalır.

KRC® Kiasma Uzaktan Kumanda Sistemi, deşarj hattındaki Tortu davranışına göre enerji verimi ve tarama kuvveti kontrolü için Hibrit boru hattı cihazı “Eco-Smart Makinesi”. Ana parametreler tüm boru hattı boyunca sürekli olarak kablosuz ağ üzerinden kontrol edilir: Kalınlık – Basınç – Sıcaklık & m3.

KSRC – Kiasma Tortu Uzaktan Kumanda Sistemi, Baraj, Lagün, Liman ve Deltalardaki tortuların Çevre ve Ekosistemler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için, Su Yollarındaki tortu dinamiklerinin ve bunların miktarının belirlenmesini sağlar.

HARUN GÜRAN-GÜRAN MAKİNA SATIŞ MÜDÜRÜ

KIASMA, SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEMLERİ İLE FARKINI ORTAYA KOYUYOR

3) Kiasma boru hattı sistemlerini benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Tarama makinelerinde sektör lideri olan Kiasma, yılların deneyimi ve saha tecrübesi, kendi Araştırma ve Geliştirme bölümü ve uluslararası seviyede çok disiplinli bilimsel iş birlikleri sayesinde, dünyada eşi benzeri olmayan sistemler geliştirmiştir.

Kestirimsel iklim analizleriyle işe başlayan firmamız, sürekli çalışmalar ve delta, suyolu, lagün, liman, vb. geçiş sistemlerinde çevresel dinamiklerin sayısal modellerini üretmek suretiyle, çevresel tarama makineleri için CO2 emisyonlarını ve deniz ekosistemindeki mikro-partikülleri azaltma kapasitesine sahip ürün ve teknolojilerin endüstriyelleşmesi doğrultusunda bütünleşik bir yaklaşım geliştirmiş bulunmaktadır. Böylece, firmamız tarafından proje alanının jeolojik ve morfolojik özelliklerine göre tarama deşarj hatlarında uygulanabilecek en iyi teknoloji geliştirilmektedir.